TEZHİP SANATI:
Manevi değerleri çok yüksek olan bir sanat dalıdır. Osmanlı devletinde saraylarda müzehhepler, nakkaşlar en önemli görevlerde olan ve çok değerli insanlardı. Üç aylık bir kedi yavrusunun ensesinden alınan kıllarla, ince ince işlenen tezhipler… Hala günümüzde bu eserler belli yerlerde korunmakta ve sergilenmektedir. Şimdi tezhip sanatının tarihçesine bir göz atalım.

tezhip

 

TEZHİP SANATININ TARİHİ GECMİŞİ:
Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı devletinin kuruluş evresinde motifler ve renkler bakımından olması gerektiği gibi gelişmeler yaşamıştır. Tezhip sanatında yenilikler Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman gibi değerli padişahlar tarafından başlanmıştır. Lale devrinde batı sanatı etkisi, Tür sanatında etkisini göstermiştir.
Altını çokça kullanıldığı Kanuni Sultan Süleyman devri (1520-1566) tezhip sanatının en parlak dönemini yaşamıştır. En karakteristik rengi laciverttir. Özellikle zahireye, Serlevha, sure başlığı ve hatime sahifelerinde zengin bir işçilik ön plana çıkar.
Tezhip sanatı günümüzde genellikle tek başına Hün-i Hat, Minyatür, eserleri süslemek suretiyle levha olarak kullanıldığı gibi daha çağdaş alanlarda kullanılmaktadır.(Kumaş deseni gibi tekstil tasarımlarda)

tezhip 3

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website