MİNYATÜR SANATI
Küçük çizimlerin içinde , büyük dünyalar barındıran bir sanat. İçinde ne yaşanmışlıklar, ne güzellikler, ne belgeseller barındırıyor. Ancak bu sevginin içine giren anlayabilir bu değerli sanatımızı.Şimdi tarihçesine bir göz atalım.minyatür

MİMNYATÜR SANATI TARİHİ GEÇMİŞİ:
Ortağda el yazması kitaplarda , baş harfler kırmızı bir renkle boyanarak süslenirdi. Bu iş için çok güzel bir renk veren ve Latince adı “Minium” olan kurşun oksit kullanılırdı.Minyatür söcüğüde zaten buradan türemiştir.
Türklerde de eski tarihlerde resme” nakış” veya” tasvir” denirdi. Minyatür ile uğraşan insanlara da ressam anlamına gelen nakkaş ya da musavvir denirdi. Minyatür genelde fildişi ve kağıt üzerine yapılırdı.
Türk minyatürlerinin bir özelliği de eserlerin etrafına tezhip sanatıyla süslemeleri olmuştur.
Bilinen en eski minyatürler M.Ö 2.yy da Mısır’ da görülen papirüs kağıdı üzerine yapılmış minyatürlerdir. Hıristiyanlığın yayılmaya başlamasıyla el yazması inciller minyatür le süslenmeye başlandı.
Levni, Mustafa Çelebi, Selimiyeli Reşid, Süleyman Çelebi 18.yy ünlü nakkaşlarıdır. Ancak bu nakkaşlardan Levni Minyatür sanatının dönüm noktası olmuştur.
Diğer değerli Minyatürcüler;  Baba Nakkaş, Sinan Bey, Nigari, İsmailcan şahkulu, Gazi Capır, Nakşi
Günümüz önemli Minyatürcüleri;  Gülçin Anmaç, Taner Alakuş, Gülbün Mesera, Nusret Çolpan.

Minyatur2

2 thoughts on “Minyatür Sanatı Nedir Ve Tarihçesi

  1. Sitenizi gezdim gordum bilgilendim ve geleneksel sanatları oldukça açıklayıcı ,detaylı bir sekilde görmek beni görmek siz sanat severim cok faydalı bir amaç edinmissiniz tesekkur ederiz

    • Teşekkürler Bu siteyle ilgili düşünceleriniz bizleri sevindirdi. Sitemiz sanat severlerin yardımıyla daha da ileriye taşıyıp sanatlar hakkında ve bunlara gönül vermişler için ileriye gideceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website