MALZEMELER

 ÖD: Genellikle büyük baş hayvanların safra kesesinden elde edilir.Safra keseleri delinir ve içindeki öd süzülerek bir kapta toplanır.Benmari usulü kaynar suda 20-25 dk. Bekletilir.Yüzeyde biriken köpükleride alıp natılır.Malesef oldukça yoğun kötü bir kokusu olduğu için açık havada hazırlanması tavsiye edilir.Şayet ebru tekniği kılçıklı –kumlu ebru yapılacaksa Kalkan balığının ödü daha uygundur.

ebru safra kesesi

SU: Ebru’nun suyu kireçsiz saf ve dinlendirilmiş olmalıdır.İçine kitre ve deniz kadayıfı gibi doğal maddeler karıştırılır.
KAĞIT: Ebruda mutlaka birinci hamur kağıt kullanılmalıdır.Çünkü emici özelliği olmalıdır.Mat olanlar tercih edilir.

ebru kağıt

 

TOPRAK BOYA: Doğada bulunan boyalardır.Eskiden bu topraklar ezilip , elekten elenip ve suda süzülerek kullanıma hazır hale gelir.Bugüne baktığımız zaman da ise ezilmeye hazır halde yada ezilmişl toz boyalar kullanılmaktadır.

ebru toprak boya
KİTRE: Hazırlanmış olan boyanın suyun üzerinde tutunabilmesi için suyun belli bir yoğunluğa sahip olması gerekiyor.Bunun için de bir takım doğal maddelere ihtiyaç vardır.Ebru’ya suya bu özelliği veren maddenin ismi “Kitre”dir.Kitre ; Türkiye’nin Güney ve Güneydoğu bölgelerindeki kırlarda yetişen yabani bir dikenin (Geven) otunun öz suyudur.Günümüzde aktarlardada satılmaktadır.

ebru geven otu
Ktrenin hazırlanışı; Kabuk halinde olan kitre istediğimiz ölçüde cam kavanozun içine istenilen miktarda atılır. İçine saf su konularak 2-3 gün beklemeye bırakılır. Hergün elimizle kavanozun içindeki kitre karıştırılarak ezilip bulamaç haline getirlimesi sağlanır. Hazır hale geldiğinde ince bir tülbentten geçirilerek yabancı maddeler arındırılır. Ardından tekne ve suyla karıştırılarak Ebru yapımına hazır hale getrilir.
FIRÇA: Ebru sanatında kullanılan fırçalar gül dalı ve at kılından elde edilir. At kılları tercihen yaşlı atların kuyruklarından elde edilir.Yele kıllarından nda yapılıyor ancak tercihen kuyruk kılları tercih ediliyor. At kılının tercih edilmesinin nedeni ise , gözenekleri nedeniyle boyaların bir fırçadan tekneye bir vuruşda dökülmemesidir. Dolayısıyla tüm yüzeye eşit büyüklükte boya dökülebilir.

ebru fırça
DENİZ KADAYIFI: Hazır toz halinde satılır 50 gr toza 5 lt.  saf su ilave edilerek, ve de bu karışımmikserle veya kaşıkla karıştırılarak topaklanmasını önlüyoruz. Bir saat içinde hava kabarcıkları yüzeye çıkıp patlayıncaya kadar karıştırılır ve kullanıma hazır hale getirilir.

deniz kadayıfı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website