ebru17

Bir deryadır Ebru, fırçaların renklerle dans etmesidir adeta.  Hayallerimizi, duygularımızı işleriz suya. Saattlerce raks edebilir fırçalar suyun üstünde. Enteresan olan yapmış olduğumuz ebru dan aynı desen, renk ve kıvrımların bir daha yakalayamayışımızilinen dır. Tekneden çıkan tüm ebruların her biri özgün birer sanat eseridir. Bakalım nasıl bir tarihe sahipmiş ebru.

ebru 16

EBRU SANATI TARİHÇE:
Ebru sanatı 9. Ve 10. Yy kadar uzanıyor. Bir kaç ülkenin ismi geçmektedir. Hindistan, İran ,Çin, Japonya ve Türkistan gibi ülkelerde görüldüğü bilinmektedir. Çağatay Türkçesiyle 16.yy. başlarında ebru’nun İpek yolunu takiben İran’a geçişi sırasında “Ebri” olarak ifade edilen bu sanat Osmanlı dönemindede kullanılmış ancak telaffuzu zor olduğundan dolayı son yüzyıllarda Türkçe’de “Ebru” ismini almıştır.

ebru 18
Belgelerin en eski örneği 16.yüzyıllara aittir. Kağıdın süslenmesinde kıt’a ve Levhaların iç ve dış pervazlarında , yazma ciltlerinde yan kağıt olarak sıkça kullanılmıştır.(Derman. M. Uğur Osm. Ansiklopedisi C.11 s.189).
Ebru hakkında bir çok eserler yazılmıştır. Ancak bilinen en eski eser. 1615’ten sonra yazılan “Tertib-i Risale-i Ebri” adlı kitaptır. En eski Ebru olarak da , üzerinde Maliki Deyleviye ait bir kıtanın bulunduğu ve Gürcistan’da yazılmış olan 1554 tarili Ebru’dur.

ebru 15
Ancak üzücü olan bir dönem unutulma noktasına gelmiş olmasıydı.  Aslında Osmanlı döneminde oldukça revaçta olan Ebru sanatı özellikle saraylarda yüksek maaşlarla boy gösteren bir iş koluyken sanattı.20. yy. başlarında unutulmaya yüz tutmuş olmasıdır. Bu güzel sanatımız büyük üstad Necmeddin Okyay sayesinde “Çiçekli Ebru” yu geliştirmesiyle hayat bulmuştur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website