EBRU ÇEŞİTLERİ:

BATTAL EBRU: Ebru’nun en eski tarzıdır.Diğer bildiğimiz desenlerde battal desenden şekil verielerek çıkar.Battal Ebruya ana desen de diyebiliriz.Ödü az olan boyalar önce, çok olanlar ise sonra atılarak yapılır.Tek renklide olabileceği gibi çok renklide olabilir.Battal ebru da kendi arasında çeşitlendirilir.
Tarzı-ı Kadim: M.Düzgünmanın geliştirdiği battal ebrudur.

Zemin Battal: Az veya çok renkle yapılır.

Mustafa Düzgünman Battalı: Gelgit üzerine iki küçük renk kullanılır.

Ethem Efendi Battalı: Sarı- lacivert kullanılarak yapılır.

Neftli Battal: Battal döşenmiş zemin üzerine birkaç damla sarı neft katılmış boya serpiştirilerek elde edilir.İkinci renge biraz fazla öd katılarak , birinci renk sıkıştırılarak damarlar haline getirilmesi sağlanır.
Serpmeli Battal: Herhangi bir battal ebru yapıldıktan sonra zine zıt bir renk ile genellikle açık renkte çok küçük damlacıklar son kat boya atılır.

GELGİT EBRU: Battal ebru atıldıktan sonra istediğimiz kalınlıkta biz yardımı ile tekne kenarlarına paralel desen çizilmesiyle oluşur.

ŞAL EBRU : Yapmış olduğumuz gelgit ebru dan sonra teknenin çaprazına doğru geniş aralıklı olarak yapılır.

TARAKLI EBRU:Gelgit ebrunun üzerine istenilen laınlıkta taraklar yardımıyla yapılır.

BÜLBÜL YUVASI:Küçük taneli ebru battal yapıldıktan sonra , dıştan başlayıp içe doğru istenilen çapta (genellikle 3-5 cm) spiraller çizilir.Gelgit ve taqraklı ebru üzerinede uygulanabilir.

KUMLU EBRU: Bitkisel esaslı olan lahor çivitinden elde edilir.Teknenin tüm yüzü kaplanıncaya kadar lahor çividi damlatılır.Boyalar birbirini iter ve sıkışan boyalar çatlar.

HAFİF EBRU: Yazı yazmak için özellikle hattatların tercih ettiği bir ebru çeşididir.Normal astar kıvamına aynı miktar su ilave edilerek astar cıvıklaştırılır.

AKKASE EBRU: Yazı ve desen elde etmek için aynı zemin üzerine birden fazla baskı yapılarak oluşturulur.

HATİP EBRUSU: Çiçekli ebrunun temelidir diyebiliriz.İç içe damlatılmış renklerden oluşan daireleri şekillendirerek elde edilir.

ÇİÇEKLİ EBRU: Büyük üstad merhum Necmeddin OKYAY’IN geliştirdiği ve kendi adı bile anılan ebru çeşididir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website